24 Ocak 2012 Salı

Türkiye'nin ilk iPhone ve iPad Uygulaması Albümü

Türkiye'de ilk kez bir albüm iPhone ve iPad uygulaması olarak satışa sunuldu. Fikir güzel ve bence popüler müzik sanatçıları tarafından da uygulanıp moda haline getirilebilir. Hatta uygulamalarda dijital kartonete ve CD'den daha fazla şarkıya veya başka ekstra materyallere yer verilerek (video klip, stüdyo görüntüleri vs.) daha da cazip hale getirilebilir. 
Basın bülteni şöyle:
Demirhan Baylan'ın yeni “albümü” SİNYAL, Lin Records tarafından basılan CD formatıyla beraber iPad ve iPhone'lara yönelik aplikasyon olarak Apple App Store'da satışa sunuldu. 11+5 şarkıdan oluşan ve Türkiye'de ilk kez aplikasyon formatında satışa sunulan SİNYAL, dinleyicinin tüm albümü bir müzikal yolculuk olarak algılamasını ve albümle zaman geçirmesini sağlamayı hedefliyor. Müzik dünyası için yepyeni bir kavram olan “güncelleştirme”lerle daha da genişlemesi hedeflenen aplikasyon, müziği dinlerken içinde dolaşabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz bir dünya yaratıyor.


SİNYAL, kendine has bas gitar stili, ilginç hikayelerle bezenmiş şarkıları ve 20 küsur seneden beri Türk müzik dünyasının içindeki çabalarıyla kendine özel bir yer edinmiş olan Demirhan Baylan'ın son müzikal macerasıdır. 16 şarkıdan oluşan bu eserde DB her zaman olduğu gibi hikayeciliğin ve müzikal ifadenin sınırlarını zorlayarak sizi hiç bilmediğiniz bir dünyaya götürüyor. Aplikasyon, her dinlediğinizde yeni şeyler duyacağınız ve çok uzun süre yeni şeyler göreceğiniz müzikal bir tecrübe sunuyor. Müzisyenliğiyle tanıdığımız Oğuz Büyükberber'in eseri olan grafik çalışması bir harita gibi kurgulanarak dinleyicinin şarkılar arasında gezinmesi teşvik ediliyor.SİNYAL'deki şarkıların tamamı Demirhan Baylan tarafından yazılmış, icra edilmiş ve kaydedilmiş. Tek bir şarkıda konuk eleman olarak Korhan Futacı saksofonuyla yer alıyor. Albümün fotoğrafları Beril Baylan'a, programcılık ise Gökhan Sivrikaya'ya (Combocow) ait.


Demirhan Baylan Hakkında
Profesyonel müzik kariyeri 1989'da Bulutsuzluk Özlemi'yle başladı. Berklee College of Music'ten Music Production and Sound Engineering BA sahibidir. SİNYAL dokuzuncu solo albüm projesidir. "Wolpadinga" (Mavi Ağaç Yayınları) isimli düşüncelerini özetlediği bir kitabı vardır. 90 sonrası Rock ve yenilikçi müzik dünyasının gerek sanatçı, gerekse teknisyen olarak önemli imzalarındandır. Evlidir. Denizciliği sever.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder